podium

Na polskim rynku istnieje ponad 200 aptek internetowych i co miesiąc powstaje kilka nowych. Które z nich możemy zaliczyć do największych i przyznać tytuł liderów rynku? Jak duże zmiany w rankingu zaszły w stosunku do tego, który przygotowywaliśmy 5 lat temu? W tekście przygotowaliśmy subiektywny ranking TOP 10 aptek internetowych w Polsce. Zapraszam do lektury.

 

Dlaczego ranking jest subiektywny?

Problemem rynku e-aptek w Polsce jest brak wiarygodnych, oficjalnych źródeł danych – zarówno dotyczących odwiedzalności, potencjału marketingowego jak również sprzedaży. Część informacji (np. dotyczących wizyt na stronie czy wielkości bazy mailingowej) można pozyskać od samych aptek. Nakładając na to szacunkowe informacje odnośnie liczby realizowanych zamówień, opinii w niezależnych serwisach czy też czas funkcjonowania na rynku wyłania nam się subiektywny obraz 10 liderów rynku.

Zmiany w zestawieniu 2016 vs 2011

Aktualne dane pochodzą z analizy z września 2016. W stosunku do poprzedniego rankingu, który przygotowywaliśmy w 2011 roku, zaszły bardzo duże zmiany. Z tamtego zestawienia w TOP 10 pozostały jedynie 3 witryny, co potwierdza ogromną dynamikę rynku. Kilka witryn z rankingu z 2011 roku obecnie już nie funkcjonuje, część została przejęta, ale nie radzi sobie już tak dobrze jak kilka lat temu. Daje to duże nadzieje nowym aptekom na zdobycie wysokiej pozycji i osiągnięcie satysfakcjonujących obrotów.

Subiektywny ranking największych aptek internetowych w Polsce 2016

1. Apteka DOZ.PL – zdecydowany lider polskiego rynku, zarówno pod kątem odwiedzalności jak i sprzedaży. Należy do Pelion Healthcare Group – organizacji ponad 160 spółek zależnych. Do niedawna e-sprzedaż w DOZ.PL opierała się o model click&collect (zamów i odbierz w aptece) – aktualnie jest to możliwe w 853 aptekach tradycyjnych. Od niedawna DOZ.pl jest też apteką wysyłkową – można wybrać opcję dostarczenia zamówionych produktów do Paczkomatu lub za pośrednictwem kuriera. Na sumaryczną odwiedzalność witryny składa się cały serwis DOZ.PL, a więc nie tylko apteka internetowa ale również portal medyczny, baza lekarzy oraz baza aptek. Potencjał sprzedażowy generują nie tylko leki OTC czy suplementy diety, ale również leki na receptę, które można zamówić przez internet i odebrać w aptece.

2. AptekaGemini.pl – drugie miejsce na podium należy do sieci aptek działających od 1990 roku na terenie 9-ciu województw. Na przestrzeni lat Gemini, koncentrując się przede wszystkim na bardzo niskich cenach, zdobyła zaufanie wielu klientów. Mimo licznych problemów, szczególnie z logistyką, systematycznie poprawia jakość świadczonych usług. Apteka prowadzi wyłącznie sprzedaż wysyłkową za pośrednictwem kuriera. Umożliwia także odbiór zamówienia w siedzibie apteki internetowej, jak i w jednej z wielu aptek stacjonarnych.

3.Ostatnie miejsce na podium jest niezwykle trudne do przydzielenia, stąd też umieszczamy na nim ex-aequo:

Wapteka.pl – spółki AB INITIO M.Matejczyk, C.Stańczak, prowadząca sprzedaż wysyłkową przy współpracy z Paczkomatami, kurierem oraz Pocztą Polską. Oferuje również osobisty odbiór zamówienia w jednej z aptek w Łodzi. Apteka ta powstałą stosunkowo niedawno, jednak przebojem weszła do największej dziesiątki naszego rankingu. Pojawia się wysoko również w innych rankingach – m.in. zaufania Klientów na Ceneo czy Opineo.

Apteka-Melissa.pl – jedna z największych e-aptek, zlokalizowana w Łodzi. Charakteryzuje ją bardzo szeroki asortyment i rozbudowane działania e-marketingowe. Dzięki niskim cenom, ofertom specjalnym i szybkiej realizacji zamówień zaskarbiła sobie sympatię wielu Klientów, co potwierdzają niezależne rankingi popularności i reputacji.

Pozostałe apteki z pierwszej dziesiątki prezentujemy w kolejności alfabetycznej.

Aleleki.pl – apteka z województwa łódzkiego, obecna na rynku od dziesięciu lat, prowadząca sprzedaż wysyłkową. Posiada szeroki asortyment leków, suplementów i sprzętu medycznego w atrakcyjnych cenach i promocjach.

Cefarm24.pl – jedna z najstarszych i pod wieloma względami najlepiej funkcjonujących aptek internetowych w Polsce. Obecnie należy do spółki SK-Farm II Sp. z o.o. z grupy Farmacol. Apteka posiada bardzo bogatą ofertę produktów, a dzięki bliskiej współpracy z hurtownią posiada atrakcyjne ceny i, w znacznej większości, 24-godzinną dostępność produktów. Wiele ofert specjalnych i pakietów dostępnych jest tylko w Cefarm24.pl. Do tego wzorowa infolinia.

I-apteka.pl – prawdziwy przykład Dawida walczącego z Goliatem. Jedna z pierwszych e-aptek w Polsce, oparta o aptekę rodzinną z siedzibą w Grodkowie, funkcjonującą w tym mieście już od 1942 roku. Dzięki ogromnej wiedzy e-marketingowej właściciela, swojemu podejściu do Klientów a także producentów, determinacji i konsekwencji w dążeniu do celu osiąga bardzo dobre wyniki.

AptekaOlmed.pl – kolejna apteka internetowa, która powstała stosunkowo niedawno. Oferta internetowej apteki obejmuje szeroką gamę leków, kosmetyków i dermokosmetyków oraz artykułów medycznych. Apteka funkcjonuje na rynku farmaceutycznym od 1999 roku. Ceniona przede wszystkim za jakość obsługi i atrakcyjne ceny produktów.

AptekaZawiszy.pl – apteka internetowa działa w oparciu o sieć aptek tradycyjnych z ponad 14-letnim doświadczeniem. Cechuje się prostą i przejrzystą stroną, szerokim wyborem produktów i sprawną realizacją zamówienia.

E-Zikoapteka.pl – internetowa część jednej z większych sieci aptek w Polsce. Witryna prowadzi wyłącznie wysyłkową sprzedaż m.in. leków bez recepty, suplementów diety czy kosmetyków. Swojego czasu spółka prowadziła również witrynę e-zikodermo (drogerię internetową), ale od jakiegoś czasu pełna oferta sieci znajduje się już w jednej witrynie. Firmę cechuje czytelna strona internetowa, liczne promocje, porady farmaceuty a także aktywna obecność w popularnych serwisach społecznościowych.

Czy w najbliższym czasie zajdą znaczące zmiany w pierwszej trójce a nawet 10 aptek internetowych? Jak będzie wyglądał rynek za kilka lat? Można spodziewać się, że przetasowania będą jednak trochę mniejsze niż pomiędzy rokiem 2016 a 2011. Wynika to m.in. z zakazu reklamy aptek i trudniejszym niż kilka lat temu pozyskiwaniu potencjalnych Klientów. Postaramy się to sprawdzić w praktyce publikując kolejne zestawienie już w przyszłym roku.

Autor: Grzegorz Głowiak

redaktor prowadzący serwisu eapteki.info. Od 2005 roku zawodowo związany z rynkiem aptek internetowych.